Başkan

Mükerrem TOLLU

Erdemli Belediye Başkanı

 

1961 yılında Erdemli doğumlu olan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, ilk ve orta öğrenimini Erdemli’de tamamlar. Tollu, daha sonra Anadolu Üniversitesi, İşletme Fakültesinden mezun olarak eğitimini tamamlar. 1985 senesinde Türk Ticaret Bankasında çalışma hayatına başlayan Tollu, aynı sene içerisinde Erdemli Belediyesinde Temizlik işleri Müdürü olarak çalışmaya devam etti. 2004 senesine kadar Erdemli Belediyesinde, Temizlik, Hal, Hesap İşleri ve Yazı İşleri Müdürlüklerinde bulundu. 

2004 senesinden sonra önce Ayaş ve Kargıpınarı Belediyelerinde idarecilik görevlerinde bulunan Mükerrem Tollu, son olarak Mersin Toroslar Belediyesinde İdari ve Mali İşlerden sorumlu Belediye Başkan Yardımcılığı yapmıştır. 

29 Mart 2009 Mahalli İdareler ve Yerel Seçimler sonucunda Erdemli Belediye Başkanı seçilen Mükerrem Tollu, 2014 yerel seçimlerinde de vatandaşların yaklaşık yüzde 50’sinin oyunu alarak Erdemli tarihinde büyük bir başarıya imza atmış ve yeniden belediye başkanı seçilmiştir. Biri kız diğeri erkek olmak üzere iki çocuk babası olan Mükerrem Tollu’nun görev yaptığı süre içerisinde Erdemli tarihinin en büyük yatırımları hayata geçirilmiş, daha önceleri “belediyelik köy” diye tabir edilen Erdemli ilçesi gerçek anlamda bir kent havasına bürünmüştür.

Başkan Tollu’nun döneminde vatandaşlara armağan edilen hizmetlerin büyük bir kısmı Erdemli’de ilk defa gerçekleştirilmiş olup; bu başarı neticesinde Erdemli Belediyesi “ilklerin belediyesi” olarak kabul görmeye başlamıştır. Özellikle de “Belediye çalışıyor; Erdemli gelişiyor” ilkesi ile yola çıkan Başkan Tollu’nun icraatları neticesinde Erdemli Belediyesi, çeşitli medya kuruluşlarınca Akdeniz bölgesinin en çalışkan belediyesi olarak seçilmiştir. O tarihlerde başlayan hizmet atağından bir yandan ilçeye yeni hizmetler kazandırılırken, bir taraftan da asfalt gibi, parke yol ve kaldırım gibi birçok hizmet kaleminde de Erdemli rekoru kırılıyordu. Erdemli merkezine uzak birçok mahalleye tarihinde bugüne kadar görmedikleri birçok hizmeti armağan eden Başkan Tollu, çalışkanlığıyla, bugün taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanmış, sevilen bir belediye başkanıdır. Kısa sürede elde ettiği başarıların ardında Erdemli’de ilk defa uygulamaya konan akıllı belediyecilik ve üreten belediyecilik ekollerinin yattığını beyan eden Tollu, “bu sayede görevi devraldığımızda Türkiye’nin en borçlu belediyesi halindeki Erdemli Belediyesini, bugün hiç kimseye muhtaç olmadan ayakları üzerinde durabilen, hizmette kullandığı tüm malzemeleri kendisi üreten, hizmette kendi iş, insan ve araç gücünü kullanan, kocaman bir aile haline getirdik” demektedir.

Yaptığı akılcı hizmetlerle 2014 seçimlerine “Ödüllü Belediyecilik” sloganı ile giren Tollu’ya Türkiye’nin birçok yerinden ödüller yağmaya başladı. “Benim en güzel ödülümü şehrim ve vatandaşlarımdır” diyen Tollu’nun aldığı ödüller şu şekildedir:

Belhaber.com-Yılın en iyi projeleri ödülü, “Erdemli Belediyesi Kültür Merkezi” 2015

Yılıneniyisi.com-Yılın en başarılı ilçe belediye başkanı ödülü 2014

Belhaber.com-Yılın en iyi projeleri ödülü, “Erdemli Belediyesi sahil bandı” 2014

Türkiye Çağdaş Demokratlar Birliği-Yılın en iyi ilçe belediye başkanları kategorisi, yılın adamı ödülü 2013

Mebus Haber-yılın en başarılı belediye başkanı ödülü 2013

Ankara Türkçe Sevdalıları Derneği-Türkçe İşyeri Uygulaması Ödülü 2010

Anamur TV-Akdeniz’in örnek belediye başkanı ödülü 2010

 

Başkan Tollu, hizmet noktasında en büyük ilkelerinin “nerede insan; orada Erdemli Belediyesi” olduğunu belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medya Paylaşım