Erdemli, ÇAMLIĞINA SAHİP ÇIKIYOR

2010 yılından bu yana Erdemli Belediyesi tarafından işletilen ve ilçenin akciğerleri olarak tanınan Erdemli Çamlığının işletme süresinin tüm uygunluğa rağmen Orman ve Su işleri bakanlığının uzatmaması ve belediyeden tahliye etmesini istemesi Erdemli’de vatandaşlar tarafından protesto edildi. Erdemli Çamlığında toplanan vatandaşlara hitap eden Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “Cenab-ı Hakk’ın yardımı ve sizlerin desteğiyle hukuk çerçevesinde hakkımızı arıyacağız, çamlığımıza sahip çıkacağız” dedi.
Mülkiyeti Orman ve Su işleri Bakanlığına ait olan ancak 2010 yılından bu yana işletmeciliğini Erdemli Belediyesinin yaptığı Erdemli Çamlığı’nın belediyeden alınarak yeniden ihaleye çıkartılacak olması ve belediyece tahliye edilmesi yönündeki uygulama Erdemlide büyük tepki topladı. 
Orman ve Su İşleri Bakanlığınca, Erdemli Belediyesinin işletmeciliğini yaptığı Erdemli çamlığından tahliye edilmek istenmesi üzerine binlerce kişi çamlık içerisinde toplanarak ellerinde dövizlerle uygulamaya kaşı çıktıklarını bildirdi.
Buradaki topluluğa, düzenlediği basın toplantısı eşliğinde hitap eden Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, çamlıkta iç ve dış turizme yönelik olarak belediyecilik anlayışıyla 5 yıldır 
Erdemli Belediyesi olarak alt ve üstyapı hizmetlerinin yanı sıra sosyal belediyecilik alanında da çalışmalar yaptıklarını kaydeden Başkan Tollu açıklamasına şöyle devam etti.
 
“Erdemli Çamlığı bilindiği gibi yurt içi ve yurt dışında deniz turizmi açısından tanınan, eşsiz doğa güzelliklerimizden birisidir. Burası yıllardır atıl vaziyette kalmış başta madde bağımlıları olmak üzere her türlü kötülüklerin mekânı haline gelmiş, böylece Erdemlinin kanayan yarası olmuşken, 2010 yılında bakanlığın açtığı ihale sonunda işletme hakkını alarak her türlü temizlik, bakım ve onarımını yaparak iç ve dış turizme hizmet verir hale getirdik. İhale sözleşmesinde yer aldığı üzere yaptığımız yatırım ve hizmetler dikkate alınarak, 2012 yılından 2014 yılı sonuna kadar süre uzatımı yapılarak işletmeciliğimize devam ettik. 2014 yılı sonunda  tekrar süre uzatımı istedik ve bakanlık görevlilerinden oluşan komisyon tarafından yaptığımız yatırım ve diğer harcamalar yerinde incelenerek süre uzatımının uygunluğuna karar verildi. Ancak konu Bakanlık onayı için Ankara’ya gönderildiğinde işler değişti ve hakka hukuka uymayan bir şekilde kendi raporlarını inkar edercesine süre uzatımının uygun olmadığı belirtilerek geçtiğimiz günlerde belediyemizin çamlığı tahliye etmesi istenildi. Bu kabul edilir bir durum değildir.”
Belediye olarak Erdemli Çamlığı için 1 Milyon 363 bin lira harcama yapıldığını vurgulayan Başkan Tollu, sözleşme gereği yatırım yapıldıkça işletme süresinin uzatılması gerektiğini, ancak gizli bir el tarafından Erdemli Çamlığının Erdemli Belediyesinin elinden alınmak istendiğini söyledi. Başkan Tollu sözlerini şöyle sürdürdü: “Erdemli Çamlığının önceki halini ve şimdiki halini sizlerin idrakine bırakıyorum. Erdemli Çamlığını o içler acısı halden şimdiki nezih haline dönüştürdük. 
Temizlik ve bakım çalışmalarıyla başladığımız iyileştirmeyi atık su arıtma tesisiyle devam ettirerek deniz suyunun da kirlenmesini engelledik ve turizm kentine yakışır bir sahil hazırladık. Şimdi Erdemli’liler ailecek hafta sonunu geçirebilecekleri nezih bir ortama sahip oldu. Gelişen son olaylar sonrasında Erdemli halkının da bu durumdan haberdar olarak, elindeki tek doğa harikası olan bu güzelliğe sahip çıkmasını istedik. Gelin el ele vererek Cenab-ı Hak tarafından Erdemli’mize bahşedilmiş bu doğa harikası yerin başkalarına peşkeş çekilmesine müsaade etmeyelim. Buraya sahip çıkmak, Erdemli’nin geleceğine sahip çıkmaktır. Bu olay siyaset üstü bir üslupla Erdemli’ye sahip çıkmayı gerektirmektedir. Biz bu olayı yargıya taşıdık, yargının da doğru yönde ve bizim lehimize bir karar vereceğinden şüphemiz yok. Ancak vatandaşın da gelişmelerden haberdar olması en doğal hakkıdır. Buraya gelerek Erdemli Çamlığına sahip çıktığınızdan dolayı hepinize binlerce kere teşekkür ediyorum. Biz Cenab-ı Hakk’ın yardımı ve sizlerin desteğiyle bu işin peşini bırakmayacağız, çamlığımıza sahip çıkacağız.” 
Başkan Tollu’nun konuşmasının ardından söz alan başta; TEMA, Elidok, EZO, Muhtarlar Derneği ve  Kamusen olmak üzere diğer sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bu konuda belediyeye sonuna kadar destek olacaklarını ve Çamlığa sahip çıkacaklarını söylediler.
Yetkililerden alınan bilgilere göre, Erdemli Belediyesiyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı arasında yapılan Erdemli Çamlığı İşletme sözleşmesinde yer alan bir maddede, her 200 bin liralık yatırımda işletme süresi 2 yıl süreyle uzatılacaktı. Belediye tarafından buraya 1 milyon 363 bin liralık yatırım yapıldığı göz önüne alındığında, daha 5 yıl süreyle işletme hakkının Erdemli Belediyesinde olması gerektiği bildirildi.
Yapılan açıklamaların ardından Erdemli Çamlığında toplanan binlerce Erdemli’li “Erdemli Çamlığına Sahip Çıkıyor” yazılı pankart ve afişlerle yürüyerek olaysız şekilde dağıldı.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sosyal Medya Paylaşım