ERDEMLİ’NİN İLK YÖRÜK MÜZESİ GÖRÜCÜYE ÇIKMAYA HAZIRLANIYOR

Erdemli Belediyesi, yine bir ilke imza atarak şehre bir yörük müzesi kazandırıyor. Sahil bandında devam eden yapım çalışmalarda son aşamaya geldiklerini bildiren Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “yörük şehri Erdemli’ye bu müze hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Erdemli Belediyesi bir ilke daha imza atıyor. Erdemli tarihinin ilk yörük müzesinin yakın zamanda hayata geçeceği bildirildi. Erdemli Sahil Bandında sürdürülen çalışmalarda son aşamaya gelindi. Mazisi yörük hayatına dayanan bir ilçede, Yörük Müzesi olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu söyleyen Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “bu eksikliği de gidermek bize nasip oldu.Erdemli’de ilk kez bir Yörük Müzesi sergilenecek. Vatandaşlarımız bu müzeyi gezerken kendilerinden mutlaka bir şeyler bulacaklar. Biz mazimizi unutmayız ve unutturmayız”dedi.

Belediye olarak ilgi çekici, kalıcı ve vatandaşın yararına olan her türlü projeyi değerlendirdiklerini ifade eden Başkan Tollu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Erdemli’nin özüne uygun,geçmişine ışık tutup ve geleceğine katkı sağlayacak projeleri hemen hayata geçiriyoruz. Yörük Müzesi bu bağlamda gelecek nesillerimizin geçmişinden bi haber yaşamalarına mani olacaktır. Kültürel hizmetlerimiz devam ediyor. Daha başka projeler üzerinde de çalışmalarımız sürüyor. Erdemli’nin tarihine ve kültürüne sahip çıkarak gelecek nesillere en sağlam şekilde bırakılabilmek için üzerimize düşen görevleri yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Bundan kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın. Emeği geçen ve bu projeye destek olanlara teşekkürlerini sunan Başkan Tollu, sözlerine Yörük Müzesi Erdemli’ye hayırlı olsun diyerek son verdi.

İlçe dışından Erdemli’ye gelen konuklar için de Erdemli hakkında bilgi vermesi bakımından son mderece önemli bir çalışma olan Yörük Müzesi ile ilgili belediyeden edinilen son bilgilere göre, müzenin zenginleştirilmesi açısından bazı çalışmalar yapılacağı; ayrıca elinde yörük kültürüne ait malzeme, araç ve gereçlerden olan vatandaşların Erdemli’ye ilk defa yapılan bu müzeye bağış yapmaları istendi. Müzeye bu konuda malzeme bağışlayan vatandaşların isimlerinin de bu müzede yazılacağı kaydedildi.

 

 

 

 
 
 
 
 

 

 

Video için tıklayınız...

 

 

 

 

 

Sosyal Medya Paylaşım