ŞÖLENLERİN ATASI TÜRKMEN ŞÖLENİ BÜYÜLEDİ

Tüm Türkiye’de şölenlerin atası olarak kabul edilen Erdemli Türkmen Şöleninin 28.si, bu yıl da görkemli bir şekilde gerçekleştirildi. Şölende Yörük çadırları kuruldu, ikramlar yapıldı, sanatçılar, Mehter takımı, Atilla Yılmaz ve Muazzez Ersoy Erdemli’de Yörüklerle buluştu. Muazzez Ersoy, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ile birlikte Çırpınırdı Karadeniz türküsünü söyledi.

Erdemli Belediyesi tarafından bu yıl 28.si gerçekleştirilen geleneksel Türkmen Şöleni, Erdemli Çamlığında vatandaşların yoğun ilgisi altında gerçekleştirildi. Akdeniz Mehter Takımı eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan şölende yöresel halk oyunları ve modern dans gösterileri gerçekleştirildi. Mersin Büyük Şehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz bir ara halay başına geçerek, oyuna eşlik etti.
Erdemli Ülkü Ocakları Grup Akustik ve Mehteran konserinin ardından Erdemli Belediyesi Çağdaş Halk Dansları Topluluğu ile Erdemli Belediyespor Muay Thai takımının gösterileri ile devam etti. Şölende Türk Müziğinin güçlü sesi Atilla Yılmaz verdiği konserle şölene gelen gençleri coşturdu. Söylediği birbirinden güzel şarkılarla mest eden Yılmaz, şölenlerin atası Türkmen Şöleninde olmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi.

TÜRKMEN ŞÖLENİ ERDEMLİ MARKASI OLMUŞTUR

Talat Göktepe Çamlığı’nda gerçekleştirilen şölenin açılışında konuşan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Türk kültürünün en güzel şekli ile sergilendiği ve gelecek kuşaklara aktarıldığı geleneksel Türkmen şöleninin bu yıl 28.’sini düzenlemekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Tollu, "Erdemli’de birlikten yana, dirlikten yana, dayanışmadan yana kardeşliğimizin gelişmesinden yana yıllardır icra edilen Türkmen Şöleni, gerçekten Erdemlimizin markası haline gelmiştir. Bu markanın gerçek sahipleri siz değerli halkımızdır. Herkese çok teşekkür ediyorum. Allah sizlerden binlerce kere razı olsun" dedi.

TOLLU: OCAĞIMIZA SAHİP ÇIKMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR

Konuşmanın ardından Mersin Ülkü Ocaklar İl Başkanı Gökhan Demir ve Erdemli Ülkü Ocakları Başkanı Cevat Şahin Başkan Tollu’ya bir tablo armağan ettiler. Başkan Tollu, bu hediyeden çok mutlu olduğunu belirterek; “Ocak deyince akan sular durur bizim için. Ocağımız, bizim şuurumuzun şekillendiği, fikriyatımızın vücut bulduğu yerdir. Bizim için Ocak başkanlarımızın ve Ocak gençlerimizin yeri ve kıymeti bir başkadır. Ocağımıza sahip çıkmak boynumuzun borcudur dedi.

Başkan Tollu’dan sonra konuşma yapan Milliyetçi Hareket Partisi Erdemli İlçe Başkanı Bekir Özsu da şölene gelen vatandaşları selamlayarak, 1978’den bu yana yapılan bu şölenle gurur duyduklarını söyledi. Şölenin rahmet başbuğ Alparslan Türkeş beyin mirası olduğunu kaydeden Özsu, “yıllardır yapılan bu şölenle isimleri anılan ve emekleri olan başta merhum başbuğumuz olmak üzere ahrete göçen herkese Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.  Özsu, şölene katılan vatandaşlara MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin selamını iletti.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise, zaman zaman kesintilere uğrayan şölenin 1978’den buyana gerçekleştirildiğini, bunda emeği geçenlere şükran borçlu olduklarını belirtti. Kocamaz, “bizler bir olduğumuz sürece diri olduğumuz sürece iri olduğumuz sürece Allah’ın izniyle aramıza sokulmak istenilen fitne ve fesatlara fırsat vermeyeceğiz aynen bugüne kadar olduğu gibi” dedi.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, konuklarına ve sanatçılarına Türk Bayrağı ve Erdemli limonu ile Kızkalesi’ni simgeleyen biblo armağan etti. Burada bir konuşma yapan MHP İl Başkanı Atsız Afşin Yılmaz, bu şölene çok eskiden bu yana katıldıklarını belirterek, yaşatılmasına vesile olan herkese teşekkür etti. Konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yapan İl Başkanı Yılmaz, bu şölenin yıllardır buna en iyi örnek olduğunu vurguladı.
ERSOY YÜZÜNE GELEN ÇİÇEĞE ÖPÜCÜKLE TEŞEKKÜR ETTİ

Bu yılki Türkmen Şöleni’nde sahne alan Muazzez Ersoy, Yörükleri coşturdu. Ersoy, sahnede çiçek yağmuruna tutuldu.
Şölenin daha önceki yıllarda birçok kez sahne alan ünlü sanatçı Muazzez Ersoy da Türkmen Şöleni’nde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kıbrıs’ta sahne aldığını birkaç saatlik bir uykuyla şölene acele ederek katıldığını belirterek, "Çok hızlı bir şekilde makyajımı yaptım, zaten çok boyanmama gerek yok diye düşünüyorum" deyince hayranlarından büyük alkış aldı.
Bir ara hayranlarının sahneye attığı çiçekler Ersoy’un yüzüne geldi. Yerde onlarca çiçeği gören Ersoy, "Teşekkür ediyorum hayatım" diyerek çiçekler için hayranlarına öpücükle karşılık verdi.
Ersoy, "Sizlerle burada güzel buluşmalar yaşadım. Bu günümüzde inşallah çok büyük bir keyifle geçecek. Burası diğer konserlerimden farklı bir yer. Burayı çok seviyorum" dedi. Konser esnasında halkın içinden geçerek protokole giden Ersoy, burada Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ile birlikte “Çırpınırdı Karadeniz” türküsünü söylemesi büyük ilgi gördü.
Şölene KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, MHP Genel Başkan Danışmanı, Ortadoğu Gazetesi Yazarı Şükrü Alnıaçık, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, çevre belediye başkanları, Ülkü Ocakları ve Ülkücü İşçiler Derneği Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

 

 

Video için tıklayınız...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medya Paylaşım