Pratik Bilgiler

                  LEKELERİ NASIL ÇIKARIRIZ?

 
Kan Lekelerini Çıkartmak İçin ;
Kan lekesini çıkarmak için oksijenli su kullanın. Önce bu suda ıslatıp bekletin, daha sonra ılık suyla ve sabunla yıkayın.

Bir aspirin tabletini ıslatıp, lekenin üzerine sürün bekletin. Kuruyunca fırçalayıp, temizleyin.

Önemli : Kan lekesini asla sıcak suyla yıkamayın, leke kalıcı olur.

Sakız Yapıştıysa ;

Elbisenize çiklet mi yapıştı? Sizde Ne Beceriklisiniz Biraz da Kendinizi Elbisenin Yerine Koyun Artık Ondan Hayır Gelmez Atın Çöpe Dermişiz :) Tabiki Hayır Bunun İçinde Birkaç Çözüm Var Elbet :)

Çikletin yapıştığı yerin tam altına isabet eden yerine naylona sarılmış bir miktar buz koyun.  

Biraz bekleyin buzun soğutucu etkisiyle çiklet donar. 

Sonra bir fırçayla bu donan çikleti fırçalarsanız, hepsi yapıştığı yerden çıkar.

Meyve Lekelerini Çıkartmak İçin;
Beyaz kumaş üzerindeki leke: Lekeyi amonyaklı suyla yıkayın. Çıkmazsa, çamaşır suyu ilave ettiğiniz sabunlu suya batırıp lekeli kısmı ovun. 

Renkli kumaş üzerindeki leke: Şu malzemelerden mevcut olan biriyle temizleyebilirsiniz; 90 derecelik alkol, amonyak ilave edilmiş oksijenli su, ekşimiş süt. İki üç saat leke üzerinde bırakacağınız ekşimiş süt, meyve lekesini çıkartacaktır.


Sentetik kumaştaki leke: Şu malzemelerden mevcut olan birisine batırdığınız bir pamuk parçasıyla lekeyi silin; limon suyu, beyaz sirke, hafif amonyaklı su. Ancak bu işi yapmadan önce lekeli kısmın altına bir kumaş parçası koymayı unutmayın.

Yünlü ve ipekli kumaştaki leke: Lekeli kısmın altına su emen bir kumaş parçası yerleştirin ve lekeyi beyaz sirkeyle silin.

Eldeki lekeler: Ellerinizdeki meyve lekelerini sirkeyle yıkar veya silerseniz kolayca çıkarabilirsiniz.

Sebze Ayıklarken Ellerdeki Lekeleri Çıkarmak : Bu lekeler, ellerimizi yıkadıktan sonra bile temizlenmezler. Fakat portakal kabuğuyla ovarsak hemen kurtuluruz bu sevimsiz lekelerden.


Ütüde Sararan Çamaşırı Beyazlatmak : Sararan kısmı nemlendirin. Üstüne mısır nişastası serpin. Sonra yine bir bez aracılığıyla ütünüzle kurutun. Leke yok olacaktır. Bir başka yol da sararan kısmı oksijenli su ile ıslatıp, gene ütüyle kurutmaktır.

Tereyağı Lekesini Çıkarmak : Sentetik kumaştaysa sabunlu su yeterli olacaktır. Pamuklu ve beyaz kumaştaysa yıkamadan önce kuru sabun sürtün. Yünlü veya ipekli kumaştaysa talk pudrası ve tebeşir tozundan yararlanın.


Yağ Lekesini Çıkarmak : Kızartma yaparken ne kadar dikkat etsek de tamamen engelleyemeyiz. Bunları temizlemek için en etkili temizleyici ispirtodur. Zeytinyağı lekesini elbiseden çıkartmak için sakın su ya da kolonya kullanmayın. Hemen bir lokma ekmek içini yuvarlayıp lekenin üstünde gezdirin. 

Tentürdiyot Lekesini Çıkarmak : Leke yeni ise, alkol yararlıdır. Eğer eski ise, benzin gibi şeyler ya da oksijenli su kullanılır. 

Zamk Lekesini Çıkarmak : Çıkartmak istediğiniz lekenin altına su emici bir kumaş parçası koyun ve lekeli kısmı beyaz sirkeye batırılmış bir bezle silin sonra durulayın.

Zift Lekesini Çıkarmak : Üstüne vazelin sürüp bir saat bekletmek, sonra da lekeyi her eczaneden rahatlıkla bulabileceğiniz eterle silmeniz gerekmektedir. Sert Yüzeylerdeki Zift Lekelerini Çıkartmak İçin İse (Özellikle Araçlardaki Zift Lekeleri) Mazot İle Siliniz. 

Su Lekesini Çıkarmak : İpekli ya da pamuklu kumaşlardaki su lekesini çıkartmak için lekeli yerleri bir bardak ya da şişenin dibiyle ovun. Fanilalarla yünlüleri ütülemek yeterlidir.

Ot Lekesini Çıkarmak : Lekeyi ıslattıktan sonra üzerine eşit miktarda sofra tuzu ve kırımtartar serpin. Güneşte kurusun.

Çimento Lekesini Çıkarmak : Yerdeki çimento lekelerinin üzerilerine sıcak alkol sirkesi dökün. Kuvvetli fırçaladığınızda yok olduklarını göreceksiniz.www.bayan24.com 

Balmumu Lekesini Çıkarmak : Lekeli yere bir kurutma kağıdı yerleştirip, balmumunu emmesi için üstünde sıcak ütüyü gezdirin.

Süt Lekesini Çıkartmak : Yıkanabilen kumaştaysa sabunlu bezle silin. Yıkanmaz kumaştaysa benzine batırılmış bir bezle bastırmadan silin. Elin hafif temasıyla benzini uçurun. Sonra ılık suda durulayın ve nemli bezle tersinden ütüleyin. 

Çikolata lekesini çıkarmak için : 90 derece alkol karıştırdığınız bir miktar suyla lekeyi silin. Hemen ardından temiz suyla durulayın. 

Meyve lekeleri için: ise, suyu suyla temizleme yöntemi en yararlı olandır. Meyve suyunu direkt olarak musluk suyunun altına tutun. Başka hiçbir şey sürmeyin. Su lekeyi yavaş yavaş akıtacaktır. Daha sonra normal olarak yıkayın.

Pas lekesini çıkarmak için: tuza birkaç damla limon suyu akıtın, bununla ovuşturarak silin. Daha sonra birkaç damla amonyak kattığınız suyla bir kez daha silin. Temiz suyla durulayın. 

Beyaz mermer üzerindeki sarı lekeleri : gidermek için tuzla limon suyunu karıştırıp bununla iyice ovun. 

FAYDALI BİLGİLER

-Kuru fasulyeleri dağılmadan pişirmek istiyorsanız tuzu ve salçayı ya da domatesleri fasulyeler yarı piştikten sonra koyun.

-Kızartma kokularının bütün eve yayılmaması için yağın içine bir iki dal maydanoz atın. 

-Pilavın tane tane ve beyaz olmasını istiyorsanız içine 3-4 damla limon suyu koyun.

-Tavuğun üzerine limon suyu sürer ve tuz serperseniz tavuğun nar gibi kızardığını görebilirsiniz.

-Değersiz olarak gördüğünüz limon kabuklarını güneşli bir yere koyup kurutursanız, özellikle isli ve yağlı mutfak eşyalarınızı ovarken şaşırtıcı sonuçlar alabilirsiniz. 

-Süte biraz karbonat atarsanız hem çabuk bozulmaz hem de kolay hazmedilir. 

-Balığı seçerken son derece dikkatli olmalısınız. Gözleri pırıl pırıl parlak, solungaçları ise pembe yada kırmızı renkte olmalıdır. 

-Limon sert ise, kesilmeden evvel bir iki dakika sıcak suya batırınız, daha sulu olur. 

-Buzdolabınızın iyi soğutması için içine bir torba tuz koyun. Tuzun dolaptaki nemi aldığını göreceksiniz. 

-Balıkları temizlemeden yarım saat kadar dondurucuda bekletirseniz, temizleme işi sizi daha az yorar. Balık pişirirken hiç de hoş olmayan bir koku kaplar evi. Bunu önlemek için de kabın veya tavanın içine birkaç defne yaprağı atmayı deneyin. 

-Açılmakta direnen cam kavanozların altına sert bir şekilde vurursanız açılacaklardır. 

-Yeterince olmamış limonlardan beklenildiği kadar su çıkmaz. Tıpkı çok sert limonlardan da çıkmadığı gibi. Bu tür limonları kesmeden önce, birkaç dakikalığına çok sıcak suya batırıp bekletin. Limonların daha fazla su verdiğini göreceksiniz. 

-Pirinç, fasulye, mercimek, kuru bakla ve benzerlerini saklarken böcek oluşmasını önlemek için kavanoz ya da kutunun içine iki, üç diş sarımsak koyun. 

-Tuz topaklanıyorsa tuzluğun içine birkaç adet pirinç koyun. Pirinç tuzun rutubetini alacak ve topaklaşmayı önleyecektir. 

-Mumların ömrünü uzatmak için kullanmadan iki saat önce buzdolabının derin dondurucusuna koyarak bekletin. 

-Patateslerin filizlenmesini önlemek için patates torbasının içine birkaç adet yeşil elma atın. 

-Marulların uzun süre taze kalması için bir saat su dolu bir kapta tutun. Sonra buzdolabına açık kısmı aşağı gelecek şekilde yerleştirin. Bu şekilde on gün saklayabilirsiniz.

-Duvarınıza çivi çakacağınız zaman işaretlediğiniz yerin üzerine çapraz bant yapıştırın. Çiviyi öyle çakın, böylece duvarın alçısını çatlatmamış olacaksınız.

-Pamuklu giysilerinizin çekmemesi için ilk yıkamada bir gece soğuk suda bekletin, sonra yıkayın, çekmeyeceklerdir.

 

 

 

LAHANA

 

 Mide ve Bağırsak Dostu Lahana Hakkında Bilgi

 Lahananın mide ve oniki parmak bağırsağı ülseri tedavisinde çok etkili olduğu, bilimsel deneylerle kanıtlanmıştır. Bu tedavi, 4-5 hafta boyunca lahana özsuyu içilerek yapılır. Hasta kişi hafif diyet besini alır ve yemeklerden sonra olmak üzere,gün boyunca toplam 1 litre lahana özsuyu içer. Mide yanması ve mide ağrıları da bu tedavi sayesinde kısa sürede sona erer.Lahana, meme ve rahim kanserine karşı çok etkilidir. Bununla kalmayıp  vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlıyor. Kandaki şeker miktarını düşürüyor. Sarılık ve safra kesesi hastalıklarına ve astıma karşı faydalı olduğu biliniyor.

 

 

 

 

KARPUZ

 

Sağlığımız için Yaz Meyvesi Karpuz Hakkında
Bilindiği gibi ülkemizde yaz aylarında en çok tüketilen meyvelerden biridir karpuz. Yurdum insanının serinlemek için bol bol tükettiği(Birde buzdolabında iyice soğuduktan sonra yiyeceksin of...meyvedir.Eşsiz lezzetinin yanında faydalarida saymakla bitecek gibi değil.Araştırmalarda kansere karşı koruma özelliği olduğu bilinen "laykopen" maddesinin, karpuzda bol miktarda bulunduğu açıklanmıştır. Karpuzun içerdiği bol miktardaki potasyumun da insan sağlığı açısından son derece faydalı olduğu, bunun yanında fazla sodyumun vücuttan atılması sonucunda da kan basıncını dengelediği bilinmektedir. Kalp işlevleri düzenli bir hale gelir vede kalp krizi riski azalır.

 Karpuz,  yüksek miktarda su içerdiği ve hazmı kolay olan bir meyve olduğu içinde sık tuvalete gidilmesini  ve böylece vücuttan atık maddelerin daha sık dışarı atılmasını sağlar.

 

 

KAVUN

 

Kavunun Faydaları

Hepimizin bildiği gibi Manisa Kırkağaç' ın ünlü meyvesidir. Tadı herkes tarafından sevildiği kadar faydası da aslında bildiklerimizden daha fazladır. Endişe ve uykusuzluğa iyi gelir. Kuru üzümle beraber yenirse kan yapar, kansızlığı giderir. Bağırsaklara yumuşaklık verir ve idrar tutukluğunu giderir. Hemoridi ve pekliği olanlara iyilik verir. Karaciğer tıkanıklığını giderir. Aç karna yenilen kavun çok faydalar sağlar.

 

 

 

KABAK

 

 Kabak ve Kabak Tatlısı Faydaları  :

Bu eşşsiz meyvenin faydalarına gelince; Kabak yemeği veya tatlısı mide ve bağırsağa yumuşaklık verir. Bağırsak iltihabı ve hemeroidin iyleşmesini çabuklaştırır. Vücuttaki fazla suyu atmak ve sinirleri teskin etmek suretiyle tansiyonu düşürür.Bir miktar kabak süt içinde haşlanır, elde edilen suya şeker ilave edilerek sıcak sıcak içilirse göğsü yumuşatır. Öksürük söktürücüdür.

 

 

 

Çilek

 

Çilek Hakkında

 Çocukların en çok sevdiği meyvelerin başında geliyor. Sanırım tüm küçük çocukların çok sevdiği bir meyve. Gerek görünüm gerekse tad olarak çok başarılı Bilindiği gibi Çilek, hem sanayiye elverişli hem de taze olarak tüketilebilen çok lezzetli ve hoş kokulu bir meyve türüdür. Bol miktarda A, B, C vitaminleri, kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineral maddeler içerir.Çileğin pastası, reçeli, marmelatı, kompostosu, dondurma, şıra, şarap, şampanya ile likörü de yapılmaktadır. Sigara dumanının etkilerini azaltır. Sigara içilen bir odadayken gün boyunca ağza 2 çilek atılması önerilir.Ciltteki sivilce ve aknelere iyi gelir. Kansere karşı koruyucu ve ilerlemesini önleyici özellikler içerir. İdrar söktürücü, romatizma ve gut hastalığı ağrılarını azaltıcı etkisi vardır. Sinirleri kuvvetlendirip, bağırsak kurtlarını döker ve ateş düşürür. Çok güçlü bir besin olduğu için bazen alerjiye neden olabilir.

 

 

 

 

KIRMIZI BİBER

 

Kırmızı Biberin Faydaları

Kırmızı biberde portakaldan daha çok C vitamini olduğunu biliyor muydunuz? 
Bulaşıcı hastalıklara karşı etkilidir. Vücudun özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı direncini artırır. Kırmızı biber, mide suyu ve tükürük oluşumunu artırır, sindirimi kolaylaştırır. Romatizma, mafsal ve diş ağrılarını azaltır, krampları giderir, terlemeyi artırır.

 

 

 

 

Kayısı

Kayısının Faydaları

Yemeklerden sonra yenildiği zaman sindirime yardımcı olan yaş kayısı biraz fazla alınınca ishala yol açar.Bu yanıyla kayısı kabızlığa karşı önemli bir ilaç görevi yapar. Güneşte kurutulmuş aşı kayısı (kabuk) süt ile kaynatılarak yatarken içilirse, çoğu zaman, kesin sonuç alınır. Kayısı kurutma ve diğer işlemleri de çok yakında bloğumda resimli olarak yayınlayacağım. Bizim köylüler bu işden para kazanıyorlar.Güzel bir cilt ve saça olumlu faydası vardır. Cilt güzelliği için birebirdir. Yanınızda kayısı bulundurun, çünkü böylece açlıktan kan şekeriniz düştüğünde kayısı yersiniz. Kanserin önlenmesine yardım eder.
 

 

 

 

Elma

 

Elmanın Faydaları
Türkiye'nin en tanınmış elma çeşitleri Amasya, Ferik ve Çakırdaklı' dır. Genellikle taze meyve olarak tüketilmekle birlikte sirke, şarap ve meyve suyu olarakta kullanılır. Ayrıca yemeklerde ve tatlılarda sıkça kullanılır. Hoş kokulu, ferahlık verici olmasının yanında besin değeri son derece yüksektir. Sağlımıza faydaları çok fazladır. Kesinlikle mutfaklarımızdan ayırmamamız gereken bir meyve türüdür.

Diğer birçok meyve gibi elma da yüksek miktarda C vitamini ve bunun yanında kanser riskini ve DNA hasarını azaltan, değerli antioksidanlar içermektedir. Bundan ayrı olarak, zengin lif içeriği kalın bağırsak faaliyetlerine yardımcı olmanın yanında kalp hastalıklarında, kilo vermede ve kolesterolün kontrolünde etkilidir. Elmanın içeriğindeki bazı kimyasallar Parkinsonizm ve Alzheimer gibi beyin hastalıkları konusunda da koruyucudur. Çünkü taze elmada bulunan bazı antioksidanlar, beyin hücrelerini oksidatif stresten kaynaklanan nörotoksiditen korumaktadır. Böbreklerin temizlenmesine, sindirim rahatsızlıklarının kontrol edilmesine yardım eder.

 

 

 

 

kiraz

Kirazın Faydaları Hakkında

Çok fazla bilinmese de vücutdaki suyu atarak şişmanları zayıflatan bir özelliği vardır. Çok iyi bir kan temizleyicisidir, kiraz kirli maddeleri atarak kanı temizler. Kiraz ağrıların dirilmesinde aspirinden çok daha etkilidir. Karaciğerin de dostudur. Çeşitli hastalıklar sebebiyle fazla ilaç alarak zehirlenme sonucu şişen kara ciğerin yükünü hafifletir. Kolesterolü düşürür, özellikle sapları idrar söktürücüdür.

 

 

 

üzüm

Üzümün Sağlığımıza Önemli Faydaları

Özellikle Ege bölgesinde yetişen vazgeçilmez meyvelerimizden biridir. Çekirdekli, çekirdeksiz, Parmak, Çavuş üzümü gibi çeşitleri vardır. Üzüm kesilmesi ve kurutulması işlemleri inanın çok zevklidir. Eğer yaz aylarında resimlerini çekebilirsem sizlere bu yapılış aşamalarını da göstermek isterim. Faydalarına gelince, herkes tarafından bilinen kan yapmasının yanında, böbreklerin çalışmasını uyarıp kalp atışını düzenler. Karaciğeri temizler. Siyah üzüm kabukları ve çekirdekleriyle yenirse hücre yenileyicidir.Çekirdeklerin bu kadar faydasını bilmeden önce hep çıkartım yerdim ama artık önce çekirdeklerini yiyorum.

 

 

 

 

Yeşil Biber

 

Yeşil Biberin Faydaları Hakkında

Sebze olarak faydalarına değinmek istediğimiz Türkiyemiz' de de bir çok bölgede yetişen ürünümüzdür. Salata ve bir çok Türk yemeğinde kullanılan, hatta onsuz bazı yemeklerin yapılamadğı kıymetli bir sebzemizdir Taze iken yeşil ve çoğu acı olan meyvesi sebze ve baharat olarak kullanılır. C vitamini ve bilhassa nadir yiceklerde bulunan P ve K vitaminlerini içerir. P vitamini ile damarları yumuşatır, kanamaları önler. K vitamini ile de kanın pıhtılaşma kabiliyetini artırarak kanamaları durdurur. A, B, D vitaminlerini bir arada içeren nadir sebzelerimizdendir.

 

 

 

 

Domates

 

Domates Hakkında Bilgiler ve Faydaları Domatesin bizim Türk mutfağındaki yerini sanırım anlatmakla bitiremeyiz. Uyandığımız anda kahvaltıdan başlayıp da tüm öğün yemeklerimizde gerek salatlarda gerkese ana yemeklerimize eşşsiz tat veren, mutfaklarımız için olmazsa olmazlarındandır. Bir ev hanımının mutfağında patates ve patlıcandan sonra her zaman yer alır. Patates ve patlıcanı unutamazdık ve bu yüzden yazmadan geçemedik. Faydalarına gelince, kabuk ve çekirdekleri ile bağırsakları harekete geçirir. Safra ve böbrek taşlarını eritir. Domates suyu aynı miktarda kereviz suyuyla karıştırılarak içilirse faydası daha fazla olur. Niksir hastalığı çekenlere ve romatizmalılara her sabah büyük bir bardak domates suyu içmeleri tavsiye ediliyor.

 

 

 

 

 

 

 

muz

 

Muz'un Faydaları

Muz çiğ olarak yenebilen en güzel meyvelerden biridir. Meyve salataları arasında da yer alır. Belki çoğumuzun bilmediği bir özellik ama, Muz yeşil iken pişirerek de yenilebilir. Muz, şifalı bitki, beyin gıdası veya afrodiziyak olarak ünlenmiştir. Muz liflerini Afrika’daki yerli halk, şapka, hasır ve hediyelik eşya yapımında kullanıyor. Avrupa’ da gemi halatı, oto döşemeleri yapımında kullanılıyor.  Kalbe ve kas sistemine yararlıdır. Yorgunluğa ve ishale birebirdir.

 

 

KAYNAK: http://www.erkaseriilan.com.tr

 

 

 

Sosyal Medya Paylaşım